Almanya'da veya Türkiye'de Üniversite Eğitimi

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın çocukları Gymnasium’u bitirmedikleri taktirde Üniversite eğitimi alamayacaklarını düşünüyorlar. Yaygın olan bu kanaatin aksine Almanya ya da Avrupa Ülkesinde yaşayan Türk vatandaşlarımızın gençleri Üniversite eğitimi alabilirler.

Avrupada herhangi bir liseden mezunsanız ve bunu diplomayla belgeleyebilirseniz aşağıdaki seçeneklerden birini izleyerek üniversiteye kaydınızı yaptırabilirsiniz. (Diplomanızı Türk Konsolosluğundan denklik yaptırabilirsiniz)

TR.YÖS  ve YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı)

Üniversitede eğitim almak istediğiniz bölüm tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mühendislik gibi bölümler ise devlet üniversitelerinde bu eğitimleri alabileceğiniz gibi özel üniversitelerde de söz konusu eğitimleri alabilirsiniz.

Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS), her üniversitenin kendisinin yaptığı bir sınavdır veya Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR.YÖS) ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Sınava giren öğrenci sınavdaki başarısına bağlı olarak eczacılık, diş hekimliği, hukuk, mühendislik gibi alanlarda tercih yaparak dilerse Türkiye’de lisans eğitimini tamamlayabilir. Bunun yanı sıra bölüm kazandı belgesi ile Almanya ya da  bir üniversiteye kayıt yapma hakkına sahip olur.

NOT. Lisenin tamamını Türkiyede okuyup 2026 dan önce mezun olanlar TR.YÖS sınavına girebilirler. 2026 yılından sonra mezun olanlar TYT VE AYT sınavına girecekler.

  Diploma Notu ile başvuru              

Öğrenci Yabancı Öğrenci Sınavına (YÖS) girmediği halde diploma ( Abitur ) notu iyi ise Türkiye’deki üniversitelerin tüm bölümlerine tercih yapabilir ancak bu durumda bazı mühendislik, sosyal bilimler, ekonomi, sağlık bilimleri gibi bölümleri kazanma ihtimali daha fazladır. Bu yol izlenerek hem Türkiye’de hem de isteğe bağlı olarak Almanya veya diğer Avrupa ülkelerinde üniversitelere kayıt yaptırma hakkına sahip olur.

  SAT – ACT  Sınavları   

Tüm ülkelerde geçerli olan Amerika’nın yaptığı sınavdır. Matematik ve İngilizce Edebiyat sorularından ibarettir, buradan yüksek puan alan bir kişi tüm ülkelerdeki üniversitelere başvuru yapabilir; ancak ağır bir sınav olduğundan öğrencilerin başarısı düşük oluyor çok tercih edilen bir yol değildir.

 

   Avrupada yaşayan Türkler gençler iyi bir meslek sahibi olmak istiyorsa en çok önereceğimiz yol YÖS sınavıdır.

    Bunun içinde hazırlık yapmak gerek, hazırlık için Türkiyeye gelmeye gerek yoktur, Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak evinizden canlı online derslerle eğitim alabilirsiniz.

Sınavdan alacağınız puanla Türkiyedeki bir Üniversiteyi kazanıp kazandı belgesi ile yaşadığınız ülkedeki bir üniversiteya kayıt yaptırabilirsini. 

Sorularınız ve daha geniş bilgi için whatsapp tan da iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp: +90 538 400 12 96