2023 YÖS SINAVI DEĞİŞİKLİĞİ

1981 yılından 2010 yılına kadar ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YÖS-Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı; 2011 yılından 2022 yılı da dahil olmak üzere bugüne kadar T.C. üniversiteleri tarafından Uluslararası Öğrenci Sınavları, Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavları ya da bilinen adıyla Yabancı Öğrenci Sınavları adıyla uygulanmaktadır.

2022 yılının Aralık ayında YÖK (Yükseköğretim Kurulu) tarafından alınan kararla daha öncesinde ÖSYM tarafından MYÖS (Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı) adıyla gerçekleştirileceği duyurulan sınavın, ilk olarak 2023 yılının Ocak ayında ve yine ÖSYM tarafından merkezi olarak “TR-YÖS (Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı)” adıyla düzenleneceği açıklanmıştır.

Sınava başvuracak adayların lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla, Türkiye’de ön lisans ve lisans programlarına öğrenim görmek isteyen;


-Yabancı uyrukluların adayların,


-T.C. vatandaşlığından izinli ayrılmış olan ve Mavi Kartlı adayların,


-T.C. vatandaşlığını sonradan almış olan adayların,


-Orta öğreniminin tamamını KKTC’deki Türk liseleri hariç, Türkiye dışındaki herhangi bir ülkede tamamlamış olan T.C. vatandaşı veya uyruğundan bir tanesi T.C. olan çifte vatandaş adayların,


-KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip adayların,


TR-YÖS’e başvuruları kabul edilecektir.

 

TR-YÖS’ün Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça” dillerinde ve uluslararası olarak birçok ülkede ve farklı merkezlerde aynı gün ve aynı saatte uygulanması beklenmektedir.

Sınavda sorulacak olan sorular ve adetleri, sınavın süresi, sınav ücreti ve sınav ile ilgili diğer bilgiler ÖSYM tarafından yayınlanacak olan 2023 TR-YÖS 2023 kılavuzunda yer alacaktır.

 

T.C.

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

22.12.2021

 BASIN AÇIKLAMASI                                                                                

Yükseköğretim Genel Kurulunun yurt dışından öğrenci kabulü ile ilgili almış olduğu 23 Haziran 2021 tarihli kararında değişikliğe gidilmiştir.

 

Bu yeni karar çerçevesinde;

 

1. Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (MYÖS) yapılmasına ilişkin önceki karar iptal edilmiş; yerine “Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS)” yapılmasına karar verilmiştir.

 

ÖSYM tarafından yapılacak olan Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS)’nın ilki Ocak 2023’te gerçekleştirilecek; TR-YÖS sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde kullanılması Yükseköğretim Kurulu tarafından yükseköğretim kurumlarına tavsiye edilecektir.

Söz konusu sınav “Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça” dillerinde yapılacaktır. 

2. Türkiye’deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak T.C. vatandaşlığından çıkanlar/Mavi Kartlılar, KKTC vatandaşları ve yabancı uyruklular (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim kurumlarındakiler hariç), yükseköğretim kurumlarına sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile girebileceklerdir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

 Telefon: 0 312 298 70 00 - 0850 470 0 965

Faks: 0 312 266 47 58 - 0312 298 70 47-48-49-51

E-posta: yokbasin@gmail.com

06539 Bilkent/ANKARA basin@yok.gov.tr